header-logo HalaBursa

Arsa ve arazi satın alırken dikkat edilmesi gereken en önemli konular

Arsa ve arazi satın alırken dikkat edilmesi gereken en önemli konular

 

Arsa ve arazi satın alırken dikkat edilmesi gereken en önemli konular

İmar durumu nasıl?

Arazi imarsız toprak parçasıdır, satın aldığınız araziye imar geldiğinde çok yüksek kazanç sağlayabilirsiniz ama imar gelmez ise yinede sınırlı olarak değeri artar. Arsa imarlı toprak parçasıdır, bulunduğu bölgede nüfus ve ticaret arttıkça değerlenir, ayrıca imar değişikliği ile daha fazla inşaat yapılır hale gelir ise değeri aynı oranda artar. Bölge Gelişim Planlarını takip edin, bu planlar arsa yada araziye ileride değer katacak yatırımları içerir.

İmar planı nasıl?

Satın almayı planladığınız arsa yada arazinin tabi olduğu imar planı hakkında ilgili belediyeden bilgi alın. Arsalar konut alanı, ticaret alanı, sanayi alanı, ticaret+konut gibi farklılaşıyor, bu kategorilerin yatırımınıza olası etkilerini değerlendirin. İmar planına göre arsaya ne kadar inşaat yapılabileceğini inceleyin. Arsanın değeri yapılacak olan inşaata göre değişir.

Konumu nasıl?

“Gayrimenkulde en önemli 3 şey nedir?” sorusu konum (lokasyon) önemini vurgulamak için kullanılır, yanıt şudur: “konum, konum, konum”. Arsa ve arazide en önemli unsur konumudur. Arsanızın yakınındaki nüfusun, ticaretin ve üretimin artışı yatırımınızın değer artışını belirler. Arazinin değer artışını yakınındaki nüfus, ticaret ve sanayi artışı, yakınına gelen yatırımlar ve altyapı projeleri belirler. Bu gelişmeler bir süre sonra arazinin olduğu bölgeye imarı getirir ve arazi arsaya dönüşebilir. Şehirlerin gelişim aksı üzerindeki araziler daha hızlı değerlenir. Arazi yatırımında amaç imar gelebilecek bir araziyi imar gelmeden önce almak ve imar ile gelen değer artışından faydalanmaktır.

Ne kadar risk alacaksınız?

İmarlı arsa risksizdir nüfus artışı sürdükçe ve ekonomi geliştikçe değeri belli bir oranda artar.

Yola cephesi ne kadar?

Arsanın yola cephesi ve cephe genişliği değerini arttırır. Eğer buraya ticari bir yapı yapılır ise geniş cephe büyük vitrin ve tabela alanı sayesinde getiriyi arttırır.

Arsayı hangi büyüklükte almak lazım?

Satın alacağınız arsanızın değerini üzerine yapılacak inşaat belirleyecek. Alacağınız arsanın bölgenin gelecekte ihtiyacı olacak inşaatların yapılabileceği büyüklükte ve şekilde olmasına dikkat edin.

İmara girme olasılığı olan Araziyi hangi büyüklükte almak lazım?

İmar geldiğinde arazi arsaya dönüşürken sahip olduğunuz alan %40'a kadar küçülür bu yüzden alacağınız arazinin bu kesintiden sonra bile inşaat yapılabilir büyüklükte olması gerekir.

Arazinin jeolojik yapısı nasıl?

Deprem gerçeği eskiden önem verilmeyen faktörleri ön plana çıkartıyor. Alacağınız arazinin jeolojik yapısı imar gelir ise oraya yapılabilecek inşaat özelliklerini belirleyecektir.

Gördüğünüz yeri aldığınıza nasıl emin olacaksınız?

Tapu ve Kadastro Müdürlüğü'nün

Parsel Sorgulama Uygulamasından

faydalanarak size gösterilen yer ile alacağınız tapunun aynı yer olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Eğer şüpheye düşerseniz Kadastro Müdürlüğünden tapu senedinde belirtilen arsanın sınır tespitini isteyebilirsiniz.

Tapudaki durum nasıl?

Arsanın tapudaki durumunu kontrol edin, ipotek, haciz yada şerh var mı? Var ise, bunlar temizlenmeden ödeme yapmayın.

Fiyat cazip mi?

Doğru fiyattan alım yapmak çok önemli. Arsanın fiyatını yapılabilecek inşaat ve bu inşaatın getirisi belirler, bunları hesaplamak için profesyonel yardım alabilirsiniz. Arsanın değerini belirlemek için

Emsal Karşılaştırma ve Proje Geliştirme Yöntemi

kullanılabilir. Arazinin fiyatını geçmişte çevrede satılmış olan araziler ve imar gelme ihtimali belirler, bu konularda bilgili değilseniz acele etmeyin.

Beyan etmeyi ihmal etmeyin!

Gayrimenkulü satın aldıktan sonra ilgili belediyenin hesap işlerine gayrimenkulü aldığınızı beyan etmeniz gerekiyor. Bu beyan süresi içinde yapılmaz ise cezalı vergi tahakkuku söz konusu olacaktır..« Öncekiler

Döviz kuru artışı

Sonrakiler »

Türkiye'de ev fiyatları neden yükseliyor?


İlgili Makaleler

1.jpg

KONUTLAR ÜZERİNDE FAİZ İNİDİRİM ETKİSİ

  KONUTLAR ÜZERİNDE FAİZ İNİDİRİM ETKİSİ Konut alıcısını harekete geçiren en önemli faktörlerden biri de kredi faizleridir. Faizlerde yapılan indirimin bekleyen alıcıyı ha...

Devamını oku
1.jpg

Türkiye'de ev fiyatları neden yükseliyor?

  Türkiye'de ev fiyatları neden yükseliyor? Dünyada ev fiyatlarının en fazla yükseldiği ilk üç ülke belli oldu buna göre; Türkiye'de 29,2, Yeni Ze...

Devamını oku
1.jpg

Resmi Gazete'de yayımlandı: Türk vatandaşlığına kabul şartlarında değişiklik yapıldı

Resmi Gazete'de yayımlandı: Türk vatandaşlığına kabul şartlarında değişiklik yapıldı Yabancı uyruklu kişilerin Türk vatandaşlığına kabulündeki şartlara dair yönetmelikte değişikli...

Devamını oku
1.jpg

Arsa ve arazi satın alırken dikkat edilmesi gereken en önemli konular

  Arsa ve arazi satın alırken dikkat edilmesi gereken en önemli konular İmar durumu nasıl? Arazi imarsız toprak parçasıdır, satın aldığınız araziye imar geldiğinde çok y&uum...

Devamını oku